A jövőben sorozatos vulkánkitörések elé nézhet az emberiség | 24.hu


Egy nemrégiben publikált kutatás rávilágít arra, hogy a gleccserek és jégsapkák olvadása sorozatos vulkánkitöréseket okozhat. A jég eltűnése ugyanis csökkenti a föld alatt lévő magmakamrákra gyakorolt nyomást, ami miatt a vulkáni aktivitás fokozódásának esélye nő.

Az Antarktisz, a kontinensek között a legnagyobb hatással bíró terület, ahol mintegy 100 vulkán rejtőzik a hatalmas jégtakaró alatt. Ez a jég, amely az elkövetkező évtizedekben és évszázadokban valószínűleg jelentős mértékben olvadni fog, olyan változásokat hozhat, amelyek messze túlmutatnak a kontinens határain.

Ahogy a gleccserek fokozatosan visszahúzódnak, a tűzhányók egyre inkább aktivizálódnak, robbanásaik pedig egyre intenzívebbé és látványosabbá válnak.

- mondta Pablo Moreno-Yaeger, a kutatás vezetője.

Bár az Antarktisz távol van a világ lakott területeitől, ez nem jelenti azt, hogy az ottani vulkáni aktivitás ne gyakorolna hatást az emberi életre. A vulkánkitörések során jelentős mennyiségű üvegházhatású gáz, például szén-dioxid és metán, kerül a légkörbe, ami tovább súlyosbítja a klímaváltozást. Ezáltal egy ördögi kör alakul ki: a globális felmelegedés egyre több vulkánkitörést idéz elő, míg ezek a kitörések még inkább fokozzák a hőmérséklet-emelkedést - számol be erről a The Guardian.

Ez a jelenség már jelenleg is megfigyelhető Izlandon, és az elkövetkező évtizedek során várhatóan Észak-Amerika egyes területein, Új-Zélandon, valamint Oroszország határain belül is hasonló eseményekre lehet számítani, különös figyelemmel az Antarktiszra.

Lapunk rendszeresen számol be vulkáni aktivitásokról, illetve azokkal kapcsolatos kutatások eredményeiről, korábbi cikkeink a témában alább olvashatók:

Related posts