A politikai válság egyre mélyebb rétegeket ér el az EU-tagjelölt országban, ahol a parlament képviselőinek harmada lemondott mandátumáról.


A grúz parlamentben több hónapos bojkottot követően 49, Nyugat-barát ellenzéki képviselő döntött úgy, hogy visszaadja mandátumát – tájékoztatták szerdán a sajtót a kormányzó Grúz Álom párt tagjai.

A grúz parlamentben hivatalosan is megtörtént a képviselők számának csökkentése: a korábbi 150 helyett mostantól 101 képviselő látja el feladatait.

Grúziában, az októberi választások után kirobbant politikai válság mélyül. Az ellenzéki pártok többsége elutasította a választási eredményeket, és a kormánypártot csalással vádolják. A választott képviselők bojkottálják a parlamenti üléseket, így a kormánypárt parlamenti többsége nélkül folytatja a munkáját. A parlament most hivatalosan is elfogadta a mandátumokról való lemondást, ami tovább fokozza a politikai feszültséget az országban.

A Nyugat-párti Giorgi Gaharia volt miniszterelnök pártjának képviselői szintén bojkottálják a parlamenti üléseket, azonban hivatalosan még nem mondtak le a mandátumaikról.

Grúziában hetek óta feszültséggel teli kormányellenes demonstrációk zajlanak, különösen azután, hogy a kormánypárt november végén bejelentette az ország uniós csatlakozásáért folytatott tárgyalások felfüggesztését. A tiltakozások során több száz embert vettek őrizetbe, köztük ellenzéki politikai képviselőket és újságírókat is. A hatóságok és a tüntetők közötti összecsapások során sokan megsérültek, jelezve a helyzet komolyságát és a társadalmi elégedetlenség fokozódását.

Egy vasárnapi demonstráción a hatóságok őrizetbe vették Nika Meliát, a Koalíció a Változásért, az ország legnagyobb ellenzéki pártjának kiemelkedő vezetőjét, valamint Giorgi Ugulavát, Tbiliszi korábbi polgármesterét. Meliának arról is beszélt, hogy a rendőrök részéről bántalmazásokat tapasztalt.

A grúz kormány kedden bemutatta azt a törvénycsomagot, amely a tiltakozással kapcsolatos bűncselekmények büntetési kereteit szigorítaná. Az új szabályozás értelmében bizonyos esetekben akár több éves börtönbüntetés is kiszabható.

A rendőrökkel szembeni ellenállás, a fenyegetések és az erőszakos cselekedetek akár 5-10 évig terjedő börtönbüntetést eredményezhetnek.

Mamuka Mdinaradze, a hatalompárt prominens képviselője úgy véli, hogy a hónapok óta tartó tüntetések mögött "külső erők" állnak, és egyértelműen célozgatott a tbiliszi amerikai nagykövetségre.

Több uniós állam és az Egyesült Államok szankciókat vezettek be a tbiliszi kormánnyal szemben.

Related posts