Szelektív hulladékgyűjtés: praktikus útmutató, hogy a különböző anyagok hova valók!

A hulladékgyűjtés még sosem volt ennyire könnyedén megvalósítható! Az alábbiakban részletes útmutatót adunk arról, hogy melyik szemetet hova érdemes elhelyezni.
A környezetvédelem otthon kezdődik, egészen pontosan a kuka környékén, ugyanis a hulladék szétválogatása az egyik legelső és egyben legegyszerűbb lépés a fenntartható életmód felé vezető úton. Persze mindenkivel megesik, hogy a csomagolást látva elbizonytalanodik, mit hova kell dobni, de nincs ok aggodalomra. A következő kisokost pont azért készítettünk, hogy többé egyetlen kérdés se maradjon ezzel kapcsolatban.
Mindenki tudja, hogy a papír-, műanyag- és fémhulladék többségét otthon is gyűjthetjük. Azonban nem mindegy, hogyan végezzük ezt a folyamatot. A szelektív gyűjtőedénybe olyan hulladékot érdemes elhelyezni, amely mentes az ételmaradékoktól és tiszta. Ha a vízzel való öblítés valamiért nem lehetséges, akkor is jobb, ha a szelektív kukába dobjuk az adott anyagot, mintsem a kommunális hulladékhoz kerüljön. A kommunális gyűjtőbe helyezett hulladékot ugyanis már nem tudják megfelelően válogatni, így a környezetvédelmi haszna jelentősen csökken.
Fontos, hogy a hulladékot laposra préselve helyezzük a szemétgyűjtőbe, így csökkenthetjük a térfogatát. Ezzel hozzájárulunk a hatékonyabb feldolgozáshoz.
Fontos, hogy soha ne helyezzünk a szelektív hulladékgyűjtőbe olyan anyagokat, mint vegyszerek, gyógyszerek, veszélyes hulladékok, konyhai ételmaradékok, üveg vagy textil. Ezeknek mind megvan a saját, megfelelő gyűjtési módja, amely segít a környezet védelmében.
Az egyik legnagyobb tévhit, hogy a szelektív hulladékgyűjtés felesleges fáradtság, mert végül egybeöntik az egészet. Bár a vidéki nagyvárosokban ugyanaz az autó szállítja el a műanyag és papír hulladékot, de a hulladék feldolgozó üzemekben komoly technológia van arra, hogy ezeket különválogassák, méret majd minőség szerint. A végcél az, hogy a lehető legtöbb szemetet újrahasznosítsák, és ezáltal a körforgás részévé tegyék. Úgyhogy legyen az a mottónk: ami szelektív, az kerüljön a szelektív kukába.
A hulladékgyűjtés során talán a legegyszerűbben kezelhető kategória a papír. Ide tartozik minden, ami a hajtogatott hullámkartonoktól és kartondobozoktól kezdve a reklámújságokon, szórólapokon át a csomagoló- és nyomtatópapírokig terjed. A boltban vásárolt termékek csomagolása is a papírhulladékok közé sorolható - ha nem fér be a kukába, érdemes kötegelni, és a gyűjtés napján a kuka mellé helyezni. A tojástartókat is bedobhatjuk, de fontos, hogy ellenőrizzük, valóban papírból készültek-e. A pizzásdobozoknak sincs okuk a szégyenkezésre: a tetejét nem szükséges eltávolítani, nyugodtan kidobhatjuk úgy, ahogy van. Azonban figyeljünk arra, hogy a használt szalvéták, kéztörlők és papír zsebkendők nem ide valók – ezek helye a kommunális szemétben van.
Az italos dobozok, konzervdobozok, fémkupakok maguktól értetődően a fém hulladék részei. De valójában például egy régi, kidobásra ítélt fém evőeszközt is bedobhatsz ide. Nagyon fontos azonban, hogy a festékes doboz, spray - nem számít, hogy kiürült - az elektronikai berendezések és alkatrészek, az elem és az akkumulátor ne ide kerüljenek!
Az elektromos és elektronikai berendezéseket, mint például a hibás televíziókat vagy vasalókat, a kijelölt hulladékgyűjtő udvarokban, illetve egyes bolt hálózatokban adhatjuk le. Emellett a használt elemek begyűjtésére már számos kiskereskedelmi bolt kínál lehetőséget, így könnyebbé válik a környezettudatos hulladékkezelés.
A műanyag hulladékgyűjtés kukájába kizárólag a megfelelően kiöblített tejes és üdítős dobozok, poharak, valamint tégelyek kerülhetnek. Ide tartoznak a kozmetikai és tisztítószerek flakonjai, továbbá a fólia, habosított fólia, műanyag kupakok, polisztirol (például hungarocell) és az élelmiszerek műanyag csomagolásai. Ne feledkezzünk meg a többrétegű italoskartonokról sem, amelyek szintén ebbe a kategóriába tartoznak. Viszont fontos tudni, hogy a következő dolgok nem helyezhetők el itt: savas vagy lúgos anyagokat tartalmazó flakonok, használt intimhigiéniai termékek – beleértve az intimbetéteket és pelenkákat – valamint benzines kannák. Ezek megfelelő kezeléséhez más gyűjtőhelyet kell keresni!
Az ország különböző pontjain több ezer textilgyűjtő konténer várja, hogy a nem használt ruhák és textilek új életre keljenek. E konténerek elhelyezése során a hulladékudvarok, kiskereskedések (mint például Tesco vagy Metro), iskolák, valamint közterületek szolgálnak helyszínként, hogy mindenki könnyedén hozzáférhessen. Ha otthon feleslegessé vált ruhákat vagy textíliákat szeretnénk megszabadulni, érdemes ezeket a gyűjtőpontokba eljuttatni, hiszen csak így nő az esélye annak, hogy újrahasznosításra kerüljenek.
Több ezer gyűjtőhely várja a használt sütőolaj leadását, ami rendkívül fontos lépés a környezet védelme érdekében. Az olaj ugyanis komoly dugulásokat okozhat a csatornarendszerben, és ha a természetes vizekbe kerül, súlyos ökológiai problémákat generálhat. Éppen ezért érdemes betartani a szabályokat: az olajat szűrjük le, és akár az eredeti flakonban gyűjtsük, majd a kijelölt helyeken adjuk le. Így nemcsak saját érdekeinket védjük, hanem a környezetünket is óvjuk.