Csendes pillanatokban egy újabb járvány jelei mutatkoznak meg Magyarországon, amely akár tragikus következményekkel is járhat.


Az utóbbi hetek során az influenza lett a legelterjedtebb fertőző betegség Magyarországon – erről többször is beszámoltunk az utolsó időszakban. Érdemes azonban megemlíteni egy másik, figyelemre méltó jelenséget is: a szamárköhögés is terjedésnek indult hazánkban. Az idei év első hónapjainak hivatalos statisztikái alapján sajnos úgy tűnik, hogy a helyzet még súlyosabb lehet, mint a tavalyi évben. Különösen fontos, hogy mindenki figyeljen a megelőzésre, és hangsúlyozzuk a védőoltások felvételének fontosságát. Sajnos 2024-ben már öt csecsemő életét követelte a pertussisjárvány, ami komoly figyelmeztetés számunkra.

A felsőlégúti megbetegedések, különösen az influenza, gyors ütemben terjednek, ami aggasztó jelenség. Hetente számos magyar állampolgár keres fel orvost e problémával, és sajnos a kórházi kezelésre szoruló súlyos esetek száma is folyamatosan emelkedik.

Eközben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ hivatalos statisztikái szerint sajnálatos módon a tavaly megjelent szamárköhögés továbbra is jelen van hazánkban. A tavalyi év végén heti 30-50 esetet regisztráltak, és bár a fertőzés terjedése nem ilyen intenzív, a 2025-ös év első heteiben is tapasztaltuk a pertussis előfordulását. A tavalyi év előtt szinte ismeretlen betegség tehát nem tűnt el, és továbbra is figyelmet igényel.

Nem csupán velünk maradt, hanem ha az egy évvel ezelőtti adatokkal összehasonlítjuk, aggasztó tendenciákra figyelhetünk fel ezen a területen is:

míg 2024-ben az első 4 hétben egyáltalán nem volt ilyen esetszám, addig idén már 54 gyanús esetet azonosított az NNGYK.

Hosszú évtizedekig alig alig fordult elő az országban a korábbi magas átoltottsági aránynak köszönhetően a szamárköhögés, azonban tavaly nagyot fordult ebből a szempontból a világ és hazánkban is járvánnyá csúcsosodott a helyzet. Az idei első néhány hét adata alapján azt láthatjuk, hogy

A szamárköhögés helyzete 2025-re akár még súlyosbodhat is, mivel ez a fertőzés már nem új jelenség, hanem egy folyamat eredménye.

A tavalyi helyzet komolyságát egyértelműen tükrözi az alábbi ábra. Ezen kívül a helyzet súlyosságát még inkább hangsúlyozza az a tény, hogy...

Az NNGYK által közzétett információk alapján tavaly öt csecsemő veszítette életét a pertussisjárvány következtében.

A megelőzés kiemelkedő szerepet játszik az egészség megőrzésében, különösen a csecsemők esetében. Elengedhetetlen a kötelező védőoltások beadása, és a gyermekek számára az emlékeztető oltások is. Emellett fontos megemlíteni, hogy a várandósok számára már hivatalos ajánlás létezik a vakcinázásra, és az oltás javasolt azok számára is, akik közvetlen kapcsolatban állnak újszülöttekkel és csecsemőkkel. Ezzel a lépéssel védhetjük meg a legkisebbeket a potenciális veszélyektől.

A 2024-es év során sem változott meg a helyzet, miszerint a legfiatalabb korosztály továbbra is a legnagyobb kockázatnak van kitéve a fertőzések terén. A csecsemők aránya a teljes megbetegedések között eléri a 40%-ot. Különösen fontos hangsúlyozni, hogy a szamárköhögés legkomolyabb szövődményei éppen a csecsemőknél jelentkeznek. A szamárköhögés különösen veszélyes lehet azoknál a csecsemőknél, akik nincsenek beoltva, vagy akiknek az édesanyja nem kapta meg az oltást.

Oroszi Beatrix epidemiológus néhány hónappal ezelőtt a szamárköhögés-járvány kapcsán figyelmeztetett arra, hogy Magyarországon az utóbbi években drámaian megnőtt az esetszám. Ennek egyik oka a Covid-19 járvány idején bevezetett korlátozások feloldása, ami hozzájárult az úgynevezett "immunadósság" kialakulásához, mivel a lezárások alatt csökkent a lakosság védettségi szintje. Emellett a betegség terjedésének újabb hulláma is megfigyelhető, mivel a korábban alkalmazott védőoltások hatékonysága is meggyengült. A szakértő hangsúlyozta, hogy elengedhetetlenek az emlékeztető oltások, különösen a várandós nők és a csecsemők környezetében élők számára.

Végül hangsúlyozta, hogy a járványmegelőzés és a fertőző betegségek elleni védekezés nem csupán egyéni felelősség, hanem társadalmi és kormányzati feladat is. Fontos, hogy a lakosság megfelelő tájékoztatást kapjon a fertőző betegségekről és azok megelőzéséről, és hogy a védőoltások mindenki számára hozzáférhetők legyenek.

A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja, Oroszi Beatrix vezetésével, tavaly novemberben közzétett elemzésében arra figyelmeztetett, hogy az országban komoly szamárköhögés-járvány tapasztalható. Az elemzés során kiemelték, hogy

Mindenki, aki nem rendelkezik friss szamárköhögés elleni védőoltással, vagy régóta nem oltották be, esetleg már régen átesett a fertőzésen, ki van téve a szamárköhögés kockázatának.

A szamárköhögés, más néven pertussis, az egyik legveszélyesebb és legfertőzőbb emberi betegség, amely ellen hatékony védőoltás áll rendelkezésre. Fertőzőképessége rendkívül magas, a legtöbb légúti kórokozónál, például az influenzánál is jóval erősebb. Ez azt jelenti, hogy ha egy közösségben valaki szamárköhögésben szenved, az átlagosan 12-17 másik embert is megfertőzhet, akik még nem immunizáltak. A betegség tehát igencsak terjedelmes: a fertőzött személlyel egy háztartásban élő, fogékony egyének körében a másodlagos megbetegedések aránya akár 70-100%-ra is rúghat, ahogy azt a legutóbbi jelentés is hangsúlyozza.

Az NNGYK legfrissebb heti tájékoztatója szerint a héten három tömeges közösségi gastroenteritis-járványt regisztráltak. Az egyik ilyen eset Pest vármegye területén, egy idősek otthonában zajlott, 2025. január 18. és 24. között. Az otthon 136 lakójából 51 személy (40 gondozott és 11 dolgozó) betegedett meg, a legfőbb tünetek a hasmenés és a hányás voltak. Kórházi kezelést nem igényeltek, azonban négy esetben laboratóriumi vizsgálatokat végeztek, amelyek közül egy esetben calicivírusra pozitív eredményt mutattak. A járványügyi vizsgálatok alapján valószínű, hogy a megbetegedések kontakt úton terjedtek a gondozottak és az ott dolgozók között. A helyi kormányhivatal népegészségügyi osztálya az intézmény számára fertőtlenítő nagytakarítást, folyamatos fertőtlenítést, a textíliák fertőtlenítő mosását, valamint fokozott kézfertőtlenítést rendelt el. Emellett a szájmaszk viselése kötelezővé vált, és látogatási, valamint felvételi tilalmat is bevezettek.

Egy Somogy vármegyei idősek otthonában 2025. január 17-étől kezdődően megbetegedések halmozódásáról érkeztek jelentések, melyek hasmenéssel és hányással jártak. A megfigyelt 81 főből összesen 36-an – köztük 30 gondozott és 6 dolgozó – betegedtek meg. Kórházi ellátásra senkinek nem volt szüksége. Négy betegtől székletmintát küldtek a laboratóriumba, ahol két esetben a vizsgálatok negatív eredményt hoztak a keresett kórokozókra, míg a többi minta vizsgálata még folyamatban van. A járványügyi adatok és a járványgörbe elemzése alapján az étkezés nem tűnik a fertőzés forrásának, így valószínű, hogy a megbetegedések kontakt úton terjedtek.

Csongrád-Csanád vármegye egyik idősek otthonában 2025. január 11-től enterális járvány tört ki. A fertőzött betegek körében a legjellemzőbb tünetek a hányás és a hasmenés voltak. A 203 főből, akik érintettnek számítottak, 63-an (48 gondozott és 15 dolgozó) mutatták a betegség jeleit, azonban kórházi kezelésre egyiküknek sem volt szüksége. A végzett székletvizsgálatok során minden esetben negatív eredmény született. A fertőzés terjedésének valószínű okaként a kontaktusos átvitelt azonosították. Az intézmény biztonsága érdekében látogatási tilalmat rendeltek el.

Related posts