Izraeli légierő műveleteket indított a szír tankok ellen.


Polgárháborús légkör uralkodik egy szíriai tartományban, ahol a drúzok és a beduinok fordultak egymás ellen és mutatnak arra jelek, hogy a damaszkuszi kormányzat az utóbbiakat támogatja csapataival.

A szíriai polgárháború továbbra is fokozódik, és újabb konfliktusok törnek ki a kormányerők, a beduin törzsek és a drúz fegyveres csoportok között. A legfrissebb összecsapások már több tucat áldozatot követeltek. A helyzet bonyolultságát tovább növeli, hogy úgy tűnik, Izrael is részt vállal a harcokban - olvasható a Guardian legújabb cikkében.

Az izraeli légierő ugyanis bejelentette, hogy a drúzokat támogatva több tankot is megsemmisített a szíriai asz-Szuvajdá tartomány területén. Az itteni konfliktus alapvetően a drúzok és a beduinok között tört ki, a kormánycsapatokat pedig elvileg a rend helyreállítása érdekében vetették be.

A szíriai Belügyminisztérium legújabb tájékoztatása alapján az összecsapások következtében több mint 30 ember vesztette életét, és körülbelül 100-an sérültek meg. Ezzel párhuzamosan egy brit alapítású konfliktusfigyelő szervezet arról számolt be, hogy eddig már 99 áldozatot regisztráltak, közöttük két gyermeket, két nőt, valamint a kormányerők 14 tagját is.

A drúz kisebbség védelmének érdekében az izraeli légierő már többször is beavatkozott, legutóbbi közleményükben hangsúlyozták, hogy a legfrissebb támadásuk célja Damaszkusz számára egy figyelmeztetés küldése.

Egyes források alapján a kormányerők rendfenntartó műveletei nem feltétlenül semlegesek, mivel egyes egységeik a szunnita beduinok oldalán léptek fel a síizmus egy különleges irányzatát követő drúz közösség ellen.

A Belügyminisztérium szóvivője azzal kapcsolatban osztotta meg véleményét, hogy a kormányerők súlyos tűzharcokba bonyolódtak törvényen kívüli fegyveres csoportokkal. Hangsúlyozta, hogy mindent megtesznek a polgári áldozatok elkerülése érdekében. Nureddin al-Baba szóvivő kiemelte, hogy a konfliktus gyökerei nem vallási eltérésekben rejlenek, hanem inkább az állam és a banditák közötti harcban. "Az állam a drúz kisebbséget kulcsfontosságú partnerként kezeli a nemzeti egységért folytatott törekvésekben" – tette hozzá.

Hasonló értelmű közleményt adtak ki a drúz vallási hatóságok is, akik hétfőn tűzszünetre szólítottak fel és kijelentették, hogy nem állnak szemben a szíriai központi kormányzattal. Ennek azonban ellentmondani látszik az egyik tekintélyes drúz vallási vezető, Hikmat al-Hidzsri sejk kijelentése, aki megtiltotta a kormányerőknek a belépést a tartományba és nemzetközi védelmet követelt a drúzok lakta területeknek.

A brit alapítású Szíriai Emberi Jogi Megfigyelőközpont (Syrian Observatory for Human Rights) vezetője, Rami Abdurrahman úgy nyilatkozott, hogy a konfliktus a tartomány beduin közösségei és a drúzok között egy drúz zöldséges eltűnésével indult. Ezt követően a túszejtések és emberrablások egyre gyakoribbá váltak, feszültséget szítva a két csoport között.

A szír kormány a helyzet súlyosbodását az állami intézmények elégtelenségével indokolta, ami a káosz terjedéséhez és a közbiztonság drámai romlásához vezetett. Ezt a problémát a helyi közösségek képtelenek kezelni, ami tovább fokozza a feszültségeket.

Bár a helyzet úgy tűnhet, hogy Izrael a drúz kisebbséggel rendelkező közösség egyedüli szövetségese a térségben, a szíriai drúzok közül sokan nem osztják ezt a nézetet. Sőt, a damaszkuszi kormányzat iránti bizalom hiányos, és sokan gyanakodva szemlélik a hatalom mozgásait. Bassár el-Aszad korábbi elnök bukása óta a drúz fegyveres csoportok többször is összecsaptak a kormányerőkkel, és Izrael sem először lép színre a szíriai hatalomváltozás során, amikor a drúzok védelméről van szó.

Damaszkusz úgy véli, hogy az izraeli akciók sértik a Szíriai Arab Köztársaság belügyeit, és ezért felszólította a nemzetközi közösséget, hogy tartózkodjanak a szeparatista mozgalmak bármiféle támogatásától.

Related posts