Trump afrikai szövetségeseire is hatással volt, ami miatt megrendült a helyi valuta stabilitása.


Donald Trump bejelentette, hogy felfüggeszti az Egyesült Államok Dél-Afrikának nyújtott pénzügyi támogatását, miután aggodalmát fejezte ki a földkisajátítási törvénnyel kapcsolatban, amely véleménye szerint igazságtalan földelkobzásokat eredményez. Ez a döntés azonnali piaci reakciókat váltott ki, és a dél-afrikai rand értéke csökkent, miközben a helyzet tovább élezheti a politikai feszültségeket a két ország között.

Donald Trump bejelentette, hogy teljesen leállítja az Egyesült Államok jövőbeni pénzügyi támogatását Dél-Afrikának a dél-afrikai földkisajátítási törvény miatt. Az amerikai elnök azzal vádolta az ország vezetését, hogy tisztességtelenül sajátít el földeket, és bizonyos társadalmi csoportokat "nagyon rosszul" kezel - számolt be a Financial Times.

Trump a döntését a Truth Social platformon jelentette be, hozzátéve, hogy a finanszírozás felfüggesztése mindaddig fennáll, amíg egy teljes körű vizsgálat nem tisztázza a helyzetet.

A bejelentés azonnali piaci reakciókat váltott ki: a dél-afrikai rand értéke 1,6%-kal csökkent az amerikai dollárral szemben.

A dél-afrikai földkérdés hosszú ideje érzékeny politikai téma. Cyril Ramaphosa elnök múlt hónapban írta alá azt a törvényt, amely bizonyos körülmények között lehetővé teszi földterületek kártalanítás nélküli államosítását, amennyiben azt az állam "méltányosnak és közérdekűnek" tartja. A jogszabály az apartheid időszakából származó földtörvényt váltja fel, amely során a nem fehér lakosságot tömegesen telepítették ki, hogy a földeket a fehér kisebbség kezére juttassák. Dél-Afrikában a fekete lakosság, amely a népesség 80%-át teszi ki,

Jelenleg a mezőgazdasági területek csupán negyedét tulajdonolja, és a kormány tervei között szerepel, hogy 2030-ig ezt az arányt minimum egyharmadra emelje.

A földreform belpolitikai feszültségeket is gerjeszt Dél-Afrikában. Az ország tízpárti koalícióján belül a liberális, üzletbarát Demokrata Szövetség (Democratic Alliance) élesen ellenzi az új törvényt, és jelezte, hogy bírósági úton támadhatja meg azt. Ugyanakkor a földkérdés továbbra is kiemelten fontos a Ramaphosa vezette kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) számára, amely politikai programjának egyik központi elemeként kezeli a földvisszajuttatást a fekete közösségek számára. A társadalmi igazságosság és a gazdasági stabilitás közötti egyensúly megtalálása kulcsfontosságú lesz az ország politikai jövője szempontjából.

Az Egyesült Államok 2023-ban közel 440 millió dollárnyi támogatást nyújtott Dél-Afrikának különböző fejlesztési programokon keresztül.

Trump most bejelentette, hogy minden külföldi segélyezést 90 napra felfüggeszt, és az USA legnagyobb nemzetközi segélyszervezetének működését is bizonytalanságba sodorta, több alkalmazottat fizetés nélküli szabadságra küldve. Az amerikai döntés komoly pénzügyi hatással lehet a dél-afrikai gazdaságra, amely eddig jelentős mértékben támaszkodott külföldi támogatásokra az oktatás, egészségügy és infrastrukturális fejlesztések területén.

Trump Dél-Afrikával szembeni kritikája nem előzmények nélküli. Korábban már kijelentette, hogy

A kormány bejelentette, hogy vizsgálatot indít a "fehér farmerek ellen elkövetett tömeges gyilkosságok" ügyében, azonban a dél-afrikai hatóságok ezt a vádaskodást alaptalannak minősítették.

Az amerikai elnök retorikája valószínűleg tovább fokozza a feszültségeket a két ország között, különösen figyelembe véve, hogy Dél-Afrika a BRICS-országok tagjaként egyre inkább eltávolodik az amerikai dollárra épülő gazdasági struktúráktól.

Trump korábban azzal is fenyegetőzött, hogy 100%-os vámokat vet ki a BRICS-államokra, amennyiben azok csökkenteni próbálják függőségüket az amerikai fizetőeszköztől.

A Trump-adminisztráció döntései nem csupán gazdasági, hanem politikai hatásokat is gyakorolhatnak Dél-Afrika jövőjére, különösen egy olyan évben, amikor az ország a G20 elnöki posztját tölti be. Ramaphosa a davosi Világgazdasági Fórum keretein belül kifejezte, hogy nem tart a kétoldalú amerikai-dél-afrikai kapcsolatok romlásától, és megemlítette, hogy Trump megválasztása óta már folytattak eszmecserét. A dél-afrikai földkérdés továbbra is heves viták tárgya, és Trump legújabb bejelentése újabb kihívások elé állíthatja az ország gazdasági stabilitását és diplomáciai kapcsolatait.

Related posts