Trump kísérletezhet a demokrácia aláásásával, de valószínűtlen, hogy olyan eredményeket érne el, mint Orbán.


Daniel Ziblatt a Die Zeitnak adott interjújában az amerikai intézményrendszer szilárdságáról osztotta meg gondolatait.

Daniel Ziblatt, a Harvard Egyetem professzora, a Die Zeitnak adott interjújában kifejtette, hogy bár a következő amerikai elnök várhatóan jelentős károkat fog okozni, az Egyesült Államok helyzete mégsem hasonlítható az orbáni Magyarország drámai állapotához. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a jogállam jövője a tengerentúlon továbbra is komoly fenyegetéseknek van kitéve.

Valóban vannak okok az aggodalomra, hiszen a régi-új elnök várhatóan felgyorsítja a demokrácia korlátozását. Mindazonáltal fontos hangsúlyozni, hogy az intézmények szilárdak, és több területen is számíthatunk ellenállásra. Ezért nem szükséges a magyar helyzetek miatt aggódni.

Magyarország egy viszonylag kicsi, központosított államformát képvisel, míg az Egyesült Államokban a tagállamok képesek megakadályozni a Fehér Ház politikai irányvonalát. Ezek a tagállamok a gazdaság dinamizálóerői. A civil társadalom is jelentős akadályt képez a hatalom számára. Ezen kívül az elnök nem rendelkezik azzal a könnyedséggel, hogy módosítsa az alkotmányt, ahogyan azt például a magyar kollégája tette. Más szóval, nem valószínű, hogy kétharmados többséget tudna elérni a módosításokhoz.

A kérdés, hogy milyen mértékig lehet politizálni az igazságügyi és védelmi tárcákat, különösen, ha a cél a sajtó, az ellenzéki szimpatizáns vállalkozók és civil szervezetek elhallgattatása. Ha ez a politizálás túlságosan elharapódzik, az komoly mértékben gyengítheti az állam stabilitását. Ugyanakkor a politikai vezetők kihasználhatják az FBI, az adóhatóság és a belbiztonsági minisztérium eszközeit is, hogy erősítsék pozíciójukat, ami tovább bonyolítja a helyzetet.

Related posts