A Trump által bevezetett vámok következtében a Stellantis ideiglenesen felfüggeszti egy gyárának működését.

A Stellantis windsori összeszerelő üzemének működését hétfőtől várhatóan két hétre felfüggesztik, mivel az amerikai vámok hatással vannak az autóiparra – tájékoztatott az üzem szakszervezetének vezetője.
A vállalat szerint több tényező is közrejátszik, a végső döntés mögött elsősorban Donald Trump bejelentése áll az amerikai vámokról
- írta szerda esti közösségi média-bejegyzésében James Stewart, az Unifor Local 444 elnöke.
Ez a helyzet komoly zűrzavart teremtett az autóipar egészében. Nem csupán a mi üzemünkre van kihatással; az Egyesült Államokban és Mexikóban található gyártóhelyekre is jelentős hatással bír.
- tette hozzá, egy fanyar mosollyal az arcán.
A gyárban készül a Chrysler Pacifica minifurgon és hasonló modellek az amerikai és kanadai piacra, valamint a Dodge új elektromos Charger Daytona.
Stewart azt írta, hogy a következő hetekben további változások várhatóak az üzem ütemtervében.
A Stellantis megerősítette a windsori leállást, de további kommentárt nem kívánt adni. A United Auto Workers tisztviselői - akik támogatták a vámokat, mint egy olyan eszközt, amellyel több gyártási munkahelyet lehet visszahozni az Egyesült Államokba - szerdán nem közöltek azonnal további részleteket a Stellantis amerikai üzemeiről, amelyeket a vámok érinthetnek.
Payne felszólította Kanadát, hogy a lehető leghatározottabb választ adja az Egyesült Államoknak, mivel a bejelentett vámok aránytalanul nagy mértékben érintik az országot és iparát.
Sam Fiorani, az AutoForecast Solutions globális járműipari előrejelzésért felelős alelnöke szerint biztosan
Ha további gyári leállásokra számíthatunk, az komoly kihívások elé állítja a gyártási kapacitás helyreállítását az Egyesült Államokban. A szakértők rámutattak, hogy egy meglévő gyár átkonfigurálása akár egy-két évig is eltarthat, míg egy új üzem felhúzása bátran három évbe is telhet. És mindezt nem is említve a költségekről: ezek a projektek könnyedén több százmillió, sőt milliárd dolláros kiadásokat vonhatnak maguk után.
Az importált járművekre és az Egyesült Államok-Mexikó-Kanada megállapodás hatálya alá nem tartozó alkatrészekre 25%-os vámot vezetnek be, amely csütörtök éjfél után lép életbe. Ezek a vámok a Trump-adminisztráció által már korábban bevezetett acél- és alumíniumvámok, valamint egyes országok, például Kína esetében érvényes vámok mellett kerülnek bevezetésre.