Ukrajna szoros szövetségese felvetette, kik lehetnek azok, akik átvehetik Trump szerepét a tárgyalások során az amerikai kivonulás után.


Radoslaw Sikorski, a lengyel külügyminiszter véleménye szerint, ha az Egyesült Államok valóban visszavonulna a tárgyalási folyamatból, akkor Törökország vagy Kína is vállalhatná a közvetítő szerepét Ukrajna és Oroszország között - számol be róla a Kyiv Independent.

Sikorski május 8-án kifejtette, hogy szerinte Törökország vagy Kína is potenciálisan megfelelő közvetítőként léphetne föl, amennyiben az Egyesült Államok visszavonulna az orosz-ukrán háború befejezésére irányuló tárgyalásokból. A varsói EU külügyminiszteri találkozó után Sikorski hangsúlyozta, hogy bízik abban, hogy az Egyesült Államok sikeresen teljesíti közvetítési törekvéseit.

De ha ez az út sikertelennek bizonyul, vannak más jelöltek is. Ott van Törökország, amely fenntartja a kommunikációs csatornákat. És mindenekelőtt ott van a Kínai Népköztársaság, amely mindenki másnál jobban rendelkezik eszközökkel arra, hogy Putyint a tárgyalóasztalhoz ültesse és enyhítse követeléseit

- fűzte hozzá.

A lengyel külügyminiszter megjegyzései azt követően hangzottak el, amikor az Egyesült Államok állítólag egyre frusztráltabb az orosz-ukrán tárgyalások előrehaladásának hiánya miatt. Április 26-án Donald Trump amerikai elnök azt írta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök talán "csak húzza az időt" a tárgyalások során. Május 8-án JD Vance amerikai alelnök a Fox Newsnak nyilatkozva kijelentette, hogy az USA kész "otthagyni" a tárgyalóasztalt, ha nem látja, hogy Oroszország előrelépést tenne a háború lezárását célzó tárgyalásokon.

Törökország potenciális közvetítőként pozicionálta magát Oroszország Ukrajna elleni háborújában, fenntartva a diplomáciai és gazdasági kapcsolatokat mindkét országgal. Stratégiai helyzetét és a fekete-tengeri régióban gyakorolt befolyását kihasználva Ankara elősegítette a tárgyalásokat és a gabonaexportot, miközben kifejezte készségét a tűzszünet ellenőrzésében való részvételre. Bár Kína szintén potenciális közvetítőként pozicionálta magát a háborúban, egyidejűleg bírálta az USA-t és szövetségeseit, hogy "súlyosbítják" a háborút azáltal, hogy fegyvereket szállítanak Ukrajnának. A NATO Kínát Oroszország agressziójának "döntő támogatójaként" jellemezte.

Related posts