Ursula von der Leyen mintha egy politikai akasztófára került volna, ahol a döntései és lépései szorosan összefonódtak a hatalom játszmáival.

Ursula von der Leyen váratlan lépése, miszerint pénteken visszavonta egy széles körű támogatottsággal bíró javaslatát, komoly sebet ejthetett a parlamenti hátországán. A döntés mögött csupán a jobboldali pártok érdekei sejlenek fel, ami aggasztóan felboríthatja a jobbközép, liberális és balközép erők közötti együttműködést. Ezen együttműködés sokáig az európai politikai stabilitás egyik alappillére volt, és a mostani fejlemények kérdésessé tehetik a jövőbeni együttműködések mibenlétét.
Ursula von der Leyen váratlan lépése, miszerint múlt pénteken visszavonta a vállalati "zöldmosás" elleni uniós jogszabálytervezetet, komoly politikai hullámokat kavart. Ez a döntés nem csupán a környezetvédelmi szempontokat érinti, hanem nyílt gesztusként is felfogható a szélsőjobb felé. A jobbközép Néppárt mellett ugyanis a Konzervatívok és Reformisták, valamint a Patrióták (PfE) is sürgették ezt a lépést egy közös levélben.
A Green Claims szabályozás célja, hogy biztosítsa a vállalatok felelősségre vonhatóságát, különösen azok esetében, akik hamis környezetbarát állításokkal népszerűsítik termékeiket és szolgáltatásaikat. Ez a lépés nemcsak a fogyasztók védelmét szolgálja, hanem a tisztességes versenyt is elősegíti. A vita azonban továbbra is élénk arról, hogy a kisvállalatoknak is alkalmazkodniuk kellene ehhez a szabályozáshoz, hiszen sokan aggódnak amiatt, hogy ez túlzott terhet róna rájuk. Az egyensúly megtalálása kulcsfontosságú, hogy támogassuk a fenntartható fejlődést, miközben figyelembe vesszük a kisebb szereplők lehetőségeit is.
Úgy festett, hogy az Európai Parlament és a tagállami kormányokból álló Tanács egy kiegyensúlyozott megoldásra talált.
Nem ez az első eset, hogy von der Leyen Néppártja a Parlament szélsőjobboldali szereplőivel karöltve szavaznak, a menekültek visszatoloncolása, a Közös Agrárpolitika reformja, és úgy általában sok zöldítési törekvés visszavágásában is együttműködtek már, és mivel a Green Claims visszavonására tényleg nincs komolyan vehető magyarázat, könnyen ez lehet az utolsó csepp a pohárban a Bizottság elnökét eddig támogató baloldalibb erőknek.
Különösen feszültté vált a helyzet a liberális Renew Europe és a balközép Szocdem párt (S&D) körében, amelyek nem csupán az informális koalíció miatt, hanem azért is, mert tavaly novemberben egy együttműködési nyilatkozatot írtak alá a Néppárttal. Ezen megállapodásban látták a gördülékeny európai működés biztosítékát, ami most különösen aggasztóvá vált számukra.
Legyen szó akár a határok tudatos teszteléséről, akár egy véletlen kommunikációs hiba következményéről, a liberálisok és szociáldemokraták most zavarodottan néznek a döntés elé, amelynek bejelentése után úgy érzik, a Néppárt megszegte a korábban kötött megállapodást. A Politico cikke szerint ez akár odáig is elvezethet, hogy Ursula von der Leyen támogatói közül a legnagyobb ellenzékesei keletkezzenek.
Mivel a tagállami színtéren mind a baloldali, mind a liberális kormányok népszerűsége csökken, az Európai Parlament képviselői valószínűleg kevésbé lesznek befolyásolva a politikai megfontolásoktól. Ez lehetővé teszi számukra, hogy szabadabban bírálják a Bizottság által előterjesztett javaslatokat. Richard Corbett, egykori EP-képviselő, figyelmeztetett arra, hogy különösen a von der Leyen által kiemelt egyszerűsítő "omnibuszcsomag" lehet veszélyben, amely jelentős adminisztrációs terheket csökkentene az európai szinten működő vállalatok számára.
A Bizottságon belül is megjelentek a belső nézeteltérések. Jessika Roswall, a környezetvédelmi biztos, aki a visszavonást kezdeményezte, napokon keresztül próbálta meggyőzni Teresát Riberát, a versenyképes átállásért felelős biztost, aki egyúttal a Bizottság alelnöki posztját is betölti. Az információk szerint a megbeszélések vasárnapra eredményre vezettek, azonban addigra Olaszország, amely az ECR-t is dominálta, visszavonta a támogatását, így a Tanácsban már nem állt rendelkezésre a döntéshez szükséges többség.
Utólagosan a Bizottság arra hivatkozott, hogy a kisvállalatok mentesítése miatt húzta vissza a javaslatot - amelynek részleteit egyébként pont a lemondott megbeszélésen egyeztették volna -, de egyelőre nem világos, hogyan kívánják megoldani az általuk gerjesztett kisebb koalíciós válságot.
Mindezek ellenére nem teljesen kizárt, hogy a hárompárti centrista együttműködés végül megmarad, hiszen az S&D és a Renew már korábban is visszakoztak fenyegetéseiktől. Továbbá, a költségvetési ügyek, mint például az uniós hétéves keret (MFF) elfogadása során a szélsőjobb nem igazán számítható partnernek, ezért ha választaniuk kell, az EPP valószínűleg a megszokott szövetségeseit részesíti előnyben.
Bármilyen irányba is alakuljon, még ha a válság csupán néhány napos zűrzavarként jelentkezik is,