Ukrajna védtelensége kérdésessé válik: A kritikus fegyverszállítmányok egyik napról a másikra leálltak, és ez aggasztó helyzetet teremtett.


A Politico értesülései szerint a Pentagon úgy döntött, hogy felfüggeszti bizonyos légvédelmi rakéták és precíziós fegyverek Ukrajnának történő szállítását. Az intézkedés hátterében az a félelem áll, hogy az amerikai fegyverkészletek mértéktelen csökkenése komoly problémákat okozhat.

A döntést Elbridge Colby, a Pentagon politikai vezetője hozta meg, miután a védelmi minisztérium alaposan áttekintette a rendelkezésre álló hadianyagokat. A felmérés során aggasztóan alacsonynak találták a tüzérségi lövedékek, légvédelmi rakéták és precíziós fegyverek számát, ami komoly aggodalomra ad okot a jövőbeli katonai kapacitások szempontjából.

Az elsődleges döntés, amely a Joe Biden kormánya által megígért segélyek egy részének visszatartására vonatkozott, június elején született, de csak mostanáig nem lépett életbe.

A visszatartott fegyverek között megtalálhatók a Patriot légvédelmi rendszerekhez tartozó rakéták, a precíziós tüzérségi lövedékek, valamint a Hellfire rakéták és más típusú fegyverek. Ezeket Ukrajna F-16-os vadászgépeiről és drónjairól indítják.

A döntés komoly hatással lehet az ukrán fegyveres erőkre, miközben az ország továbbra is harcol az orosz agresszió ellen. A hétvégén Oroszország a konfliktus kezdete óta a legintenzívebb légi offenzívát hajtotta végre Ukrajna ellen, összesen körülbelül 477 drónt és 60 rakétát bevetve.

A lépés azt követően történt, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozott Donald Trumppal a NATO-csúcstalálkozó margóján Hollandiában. Trump a találkozó után együttérzőbbnek mutatkozott Kijev ügyével kapcsolatban, és nem zárta ki további Patriot légvédelmi rendszerek küldését.

A Pentagon legújabb döntése komoly aggodalmakat ébresztett Ukrajna kongresszusi támogatóinak körében. Marcy Kaptur, a demokrata párt képviselője, úgy véli, hogy...

Az amerikai gyártású légvédelmi rendszerek, mint például a Patriot platform, az ukrán védelem alapvető pillérei közé tartoznak. Amennyiben a jelentés hitelesnek bizonyul, Colby úr olyan döntést hoz, amely valószínűleg sok ukrán katona és civil életét követeli majd azonnal.

A Biden-adminisztráció alatt Ukrajnába érkező fegyverek két eltérő támogatási csatornán keresztül jutottak el: az egyik részét a meglévő készletekből biztosították, míg a másik rész az Ukrajna Biztonsági Támogatási Kezdeményezés keretében valósult meg, amelynek során az Egyesült Államok finanszírozza a fegyverek beszerzését amerikai védelmi vállalatoktól.

A Trump-kormányzat nem igényelt további támogatást Ukrajna részére, azonban a Biden-kormánytól származó források még néhány hónapig elegendőek lehetnek az ország segítésére.

Related posts