A pálmaolaj kedvező áraival vége, és ez nem csupán az ő piaci helyzetét érinti: a többi étkezési olaj ára is emelkedésnek indul.

A pálmaolaj ára tartósan magas szinten maradhat a stagnáló termelés és Indonézia biodízel-programja miatt, ami a korábban olcsó alapanyag árát jelentősen megemeli, megszüntetve azt az árelőnyt, ami más növényi olajok árát is féken tartotta - tudósított az ESM kiskereskedelmi szakportál.
A pálmaolaj, mely a sütemények, sütőzsírok, kozmetikumok és tisztítószerek széles spektrumában megtalálható, a globális növényiolaj-szállítmányok több mint 50%-át képviseli. Különösen nagy népszerűségnek örvend a feltörekvő piacok vásárlói között, különösképpen Indiában, ahol a fogyasztói igények folyamatosan növekvő tendenciát mutatnak.
A több évtizedes olcsó pálmaolaj-korszak után - amely a termelés fellendülésének és a piaci részesedésért folytatott harcnak volt köszönhető - a termelés most lelassult, és Indonézia egyre többet használ fel biodízel előállítására - mondta Dorab Mistry iparági elemző.
Idén Indonézia jelentős lépést tett a fenntarthatóság irányába, amikor 40%-ra emelte a biodízelben kötelezően felhasználandó pálmaolaj arányát. Az ország most azon dolgozik, hogy 2026-ra ezt az arányt 50%-ra növelje. Továbbá, jövőre egy 3%-os biodízelkeveréket kíván bevezetni a repülőgép-üzemanyagokban, hogy ezzel csökkentse az üzemanyagimport függőségét. E kezdeményezések célja, hogy elősegítsék a környezetbarát üzemanyagok elterjedését és csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagok használatát.
A biodízel-program következményeként Indonézia exportja 2030-ra várhatóan 20 millió tonnára csökken, ami körülbelül egyharmadával kevesebb a 2024-es 29,5 millió tonnához viszonyítva.
Eddy Martono, a délkelet-ázsiai nemzet pálmaolajiparának egyik meghatározó alakja, a GAPKI, vagyis a legnagyobb pálmaolaj-szövetség elnökeként végzi kiemelkedő munkáját.
A pálmaolaj-termelés, amelynek jelentős részesedése Indonéziában és Malajziában található, 1980 és 2020 között szinte minden évtizedben kétszeresére nőtt. Ez a növekedés azonban komoly aggályokat ébresztett, mivel az erdőirtások mértéke drámai mértékben emelkedett. Az éves termelés növekedése ebben az időszakban meghaladta a 7%-ot, ami szorosan összefonódik a globális kereslet alakulásával.
Malajziában a pálmaolaj-termelés az utóbbi több mint tíz évben stagnáló tendenciát mutat, amelyet a friss ültetvényekhez szükséges területek hiánya és a lassú ültetési folyamat okoz. Ezzel szemben Indonéziában az erdőirtással kapcsolatos környezetvédelmi aggályok fékezték a szektor fejlődését.
A jelenlegi évtizedben a termelés növekedését évente körülbelül 1,3 millió tonnára becsülik – nyilatkozta Thomas Mielke, az Oil World hamburgi előrejelző cég ügyvezető igazgatója. Ez az adat jelentősen elmarad a 2020-ig tartó évtized során tapasztalt 2,9 millió tonnás átlagos növekedéstől, ami kevesebb mint a felét jelenti.
A magasabb pálmaolajárak más növényi olajok árára is hatással lehetnek, ahogy a kereslet áttevődik - mondta Sanjeev Asthana, az indiai Patanjali Foods Ltd. vezérigazgatója. Hozzátette:
Amikor a vásárlók a szójára és a napraforgóra váltanak, az árak jelentősen megemelkednek. Ezen olajok rendelkezésre álló mennyisége is korlátozott, így nem képesek maradéktalanul pótolni a pálmaolajat.