Viszlát, fiatalok! Úgy tűnik, hogy a budapesti lakáspiacról fokozatosan eltűnnek a 30 év alattiak.

Ne maradj le az év legjelentősebb ingatlanközvetítői eseményéről! A szeptember 17-én megrendezésre kerülő REA 2025 SUMMIT páratlan alkalmat kínál arra, hogy friss, gyakorlati ismereteket szerezz a legújabb ingatlanpiaci trendekről, jogi és szabályozási változásokról, valamint a finanszírozás legfrissebb lehetőségeiről. Ezen a rendezvényen találkozhatsz az iparág vezető szakembereivel is! Ne habozz, jelentkezz most!
A 2025-ös budapesti ingatlanpiaci adatok figyelemre méltó változást mutatnak a fiatal vevők aktivitásában, ami hosszú távon jelentős hatással lehet a kereslet felépítésére és a lakhatási szokások alakulására. Ez a tendencia új irányokat nyithat meg a város lakáspiaca számára.
A 20-30 év közötti fiatalok ingatlanpiaci jelenléte drámai mértékben csökken: míg 2024-ben a budapesti ingatlanvásárlók 17%-a ebből a korosztályból érkezett, addig...
2025-re ez az arány majdnem a felére csökkent, csupán 9%-ra zsugorodott.
"A fiatal vevők jelenléte az ingatlanpiacon nem csupán számadat, hanem kulcsfontosságú jelzője a piac aktuális helyzetének. Amennyiben háttérbe szorulnak, az nemcsak egy generáció hiányát jelzi, hanem egy komolyabb társadalmi problémára is rávilágít, amely az ingatlanpiac stagnálásával összefüggésben jelentkezik" - mondja Szegő Péter, a Duna House PR és elemzési szakértője. "A folyamatosan emelkedő ingatlanárak és a magasabb hitelkamatok, párosulva az inflációval, megnehezítik a szükséges önerő előteremtését, valamint a hitelfelvételt. Ennek következtében az önálló lakhatás lehetősége egyre távolibbá válik" - véli az elemző a társaság közleménye alapján.
Ez a változás szemmel láthatóan hatással van a kisebb alapterületű lakások iránti keresletre is: míg 2024-ben a vásárlók 10%-a választott kisebb ingatlant, 2025-re ez az arány csupán 5%-ra csökkent. A garzonok és egyéb kisebb, kedvezőbb árú ingatlanok különösen a fiatal, első otthonukat vásárló réteg körében népszerűek. Amennyiben ez a korosztály eltűnik a piacról, logikusan a kereslet is csökkenhet ezen lakástípusok iránt. Ezen jelenség arra is utalhat, hogy még ezek az ingatlanok is egyre inkább megfizethetetlenné váltak a belépő szintű vásárlók számára.
Kevesebb a kiröppenő fiatal
Szintén érdekes párhuzam figyelhető meg a generációk különválásának alakulásában. 2024-ben még az összes tranzakció 8%-a kapcsolódott ilyen típusú élethelyzet-változáshoz (jellemzően ahhoz, hogy a fiatal felnőttek elhagyják a szülői házat), míg ez az arány 2025-re 3%-ra csökkent.
A háttérben valószínűleg gazdasági tényezők rejlenek:
A lakásvásárlás vagy egy albérlet finanszírozása sokak számára egyre bonyolultabbá vált.
Szegő Péter kifejtette, hogy ez a jelenség szoros kapcsolatban áll a fiatal vásárlók számának csökkenésével. Amennyiben a fiatalok nem lépnek be a lakáspiaci szegmensbe, és nem szerzik meg saját ingatlanjukat, a generációk közötti elválás is késlekedni fog.
A címlaphoz készült illusztráció. A kép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ